субота, мај 4, 2024
NaslovnaPRIJEPOLJEУ припреми платформа за пријаву напада на новинаре - ПЕТ МИНУТА ГРОМОГЛАСНЕ...

У припреми платформа за пријаву напада на новинаре – ПЕТ МИНУТА ГРОМОГЛАСНЕ ТИШИНЕ

Заштитник грађана Зоран Пашалић честитао је данас новинарима и свим медијским радницима 3.мај – Међународни дан слободе медија, истичући да је епидемија корона вируса показала значај новинарске професије и колико је важно да грађани добију правовремену, тачну и потпуну информацију.

Пашалић је навео да је у припреми јединствена медијска платформа која би регистровала све нападе на новинаре и истовремено допринела побољшању њиховог положаја и заштити од притисака, увреда, сваке врсте дискредитације, као и лоших услова рада.

“По окончању епидемије и укидању ванредног стања убрзаћемо рад на изради платформе како би што брже била успостављена. Циљ је да све притужбе буду евидентиране на једном месту да би Заштитник грађана могао да покрене законску иницијативу пред надлежним органима како би права медијских радника у потпуности била заштићена“, рекао је Пашалић за Танјуг.

медији, новинари, новинарство

ТАНЈУГ / ЈАРОСЛАВ ПАП /

Додао је да је први корак у изради платформе укључивање што већег броја медијских кућа, новинарских удружења и синдиката, али и медијских радника као појединаца како би се, каже, заштитили интереси свих.

Како наводи, највећи број притужби новинара институцији Омбудсмана односи се на њихов економски положај, рад без уговора о сталном запослењу, немогућност подизања кредита у банци, неисплаћених хонорара.

“Новинар који није стално запослен и адекватно плаћен не може бити слободан у бављењу својом професијом. Тако озбиљно и за цело друштво важна занимање не може да се заснива на ентузијастима и људима који нису адекватно награђени за свој рад“, напомиње Пашалић.

Одлука о обележавању Светског дан слободе донета је 1993.године на Генералној скупштини Уједињених нација како би се подигла свест о значају слободе штампе и владе држава подсетиле да је њихова дужност да поштују и подржавају право на слободу изражавања загарантовано чланом 19. Универзалне декларације о људским правима.

Проглас поводом 3. маја – Светског дана слободе медија

Супротставити се непријатељству власти према новинарима

Независно удружење новинара Србије, Независно друштво новинара Војводине и Грански синдикат културе, уметности и медија “Независност” позивају све новинаре/ке и медије да на Светски дан слободе медија у недељу 3. маја, У ПЕТ ДО ДВАНАЕСТ искључе тон, замраче екране и ћутке се придруже међународној симболичној акцији ПЕТ МИНУТА ГРОМОГЛАСНЕ ТИШИНЕ како би надлежне и најширу јавност упозорили на изузетно тежак положај новинарства у Србији.
Позивамо медијске раднике да се заједно супротставимо отвореним и учесталим политичким и економским притисцима и претњама одговорном новинарству и учинимо све како би унапредили положај и углед новинарства и вратили изгубљено поверење грађана. Темељ професионалног новинарства је слободно и објективно информисање грађана и допринос јавном критичком дијалогу у друштву.
Одговорни новинари и медији не смеју пристати да јавни интерес подреде пропаганди и апологетици власти и да раде по диктату и за рачун политичких и економских моћника. Наставак угрожавања слободе информисања и јавног изражавања и ове године евидентирали су Репортери без граница који су на листи медијских слобода за 2020. годину Србију рангирали на 93. место између укупно 180 посматраних земаља, што у односу на прошлу годину представља пад за три места.

У извештају Репортера потпуно оправдано се указује да је после шест година вођства Александра Вучића опасно бити новинар у Србији. Критички и истраживачки новинари и медији због свог рада свакодневно су изложени непријатељском третману и нескривеним притисцима пре свега власти па затим и економским изворима. Од увођења ванредног стања због епидемије несразмерно и неоправдано је покушано ограничавање медијских слобода, на шта су реаговале чак и поједине међународне организације и институције које су осудиле Владин покушај завођења званичне цензуре и притиске против новинара и медија.
На Међународни дан слободе медија поново указујемо и на све дубље сиромаштво новинара и других медијских професионалаца који свој тежак и одговоран посао обављају за понижавајуће плате, најниже међу свим професијама које подразумевају висок ниво знања и интегритета. Овим поводом НУНС, НДНВ и “Независност” понављају и захтев да се до краја расветле убиства Даде Вујасиновић, Славка Ћурувије и Милана Пантића, а налогодавци и починиоци злочина приведу правди. Захтевамо да се расветле и други напади на медијске раднике, као и да се унапреди заштита новинара од свакодневних претњи путем друштвених мрежа.

PROČITAJTE
spot_img
spot_img

POPULARNO

KOMENTAR