Произвођач лекова Гилеад рекао је да ц́е омогуц́ити продају јефтиних верзија вакцине против сиде у 120 сиромашних земаља са високом стопом ХИВ-а, углавном у Африци, југоисточној Азији и на Карибима.
Та вакцина је била 100 одсто ефикасна у превенцији ХИВ инфекција у студији на женама, а резултати објављени у среду показују да је деловала скоро једнако добро и код мушкараца. Називају је најближом вакцином против сиде којој је свет икада дошао.
Лек под називом ленакапавир се вец́ продаје под брендом Сунленца за лечење ХИВ инфекција у САД, Канади, Европи и другде. Компанија планира да ускоро затражи дозволу за употребу лека за превенцију ХИВ-а.
Иако постоје други начини заштите од инфекције, као што су кондоми, пилуле, вагинални прстенови и ињекције двапут месечно, стручњаци кажу да би Гилеад вакцине двапут годишње биле посебно корисне за маргинализоване људе који се често плаше да траже негу, укључујуц́и геј мушкарце, секс раднике и младе жене.
„Ово је толико супериорно у односу на било који други метод превенције који имамо да је без преседана“, рекла је Вини Бјањима, директорка Заједничког програма УН за ХИВ/АИДС (УНАИДС). Она је похвалила Гилеад за развој лека али је рекла да способност света да заустави сиду зависи од његове употребе у ризичним земљама.
У извештају објављеном поводом обележавања Светског дана борбе против сиде у недељу, УНАИДС је навео да је број умрлих од сиде прошле године, процењених 630.000, био најнижи од свог врхунца 2004. године, што можда показује да је свет сада на „историјској раскрсници“ и да има шансу да оконча епидемију.
Међу 120 земаља које испуњавају услове за генеричку верзију је 18 углавном афричких земаља које чине 70 одсто светског оптерец́ења ХИВ-ом.
Гилеад је рекао да такође ради на успостављању „брзих, ефикасних путева да се дође до свих људи којима је потребан или желе ленакапавир за превенцију ХИВ-а“.
У четвртак, 15 група за заступање у Перуу, Аргентини, Еквадору, Чилеу, Гватемали и Колумбији писало је Гилеаду, тражец́и да вакцина буде доступна у Латинској Америци, наводец́и „алармантну“ неједнакост у приступу лековима и средствима за превенцију ХИВ-а на континенту где инфекције стопе најбрже расту.
021