Neki zbog straha, neki zbog zdravog razuma, pohrlili su u apoteke kako bi se snabdeli neophodnim sredstvima, ali su pri plaćanju nailazili na veoma neprijatna iznenađenja. U apotekama su ih sačekali računi na kojima su maske, koje su doskora koštale oko 15 dinara, prodavane po 13 puta višoj ceni odnosno po 200 dinara!
I cena asepsola, sredstva za dezinfekciju, koje je koštalo prosečno oko 200 dinara, drastično je skočila. Tako se u jednoj beogradskoj apoteci asepsol prodavao za čak 850 dinara. U jednoj od apoteka je gel za suvo pranje ruku jednom potrošaču naplaćen 570 dinara.
Ekipa Srbije Danas pozvala je nekoliko apoteka, ali naišli smo na zid ćutanja.
Kada smo posle upornog pokušavanja uspeli da stupimo u vezu sa apotekom, koja se nalazi u centru grada, na naše pitanje da li imaju hirurških maski i kolika je njihova trenutna cena dobili smo odgovor:
– Sada o tome ne možemo da pričamo. Imamo jako veliku gužvu i ne možemo sada još i o tome.
Naravno, probali smo da pozovemo malo kasnije, kako nam je i rečeno, ali na broj apoteke se niko više nije javio. Slično je prošao i naš pokušaj da u drugoj apoteci saznamo ko je naredio povećanje cene zaštitnih maski.
Za sada ostajemo uskraćeni za odgovor ko stoji iza novih cena maski i da li je ta odluka u skladu sa zakonom.
Profitiraju na mukama celog regiona
I apoteke u regionu iskoristile su situaciju zbog korona virusa da bi podigle cene pojedinih artikala. Litar sedamdesetoprocentnog alkohola prodaje se po ceni od 24 do 28 evra, a do nedavno je koštao od 11 do 13. Takođe, kako je rekao Zoran Mikić, izvršni direktor Građanskog pokreta URA, sredstva i gelovi za suvo pranje ruku od 100 ml skočili su sa dva na četiri evra pre no što su potpuno nestali sa tržišta.
Cena novih maski koje stižu u ponedeljak, još nije poznata, o novoj ceni tek će se odlučiti kada budu stigle.
Broj za prijavu nesavesnih trgovaca
Ministar za trgovinu, telekomunikacije i turizam Rasim Ljajić ponovio je jutros da građani ne treba da se plaše zbog nestanka osnovnih namirnica jer robe ima u zalihama.
Ali, gotovo bez izuzetka, svuda gde se virus pojavio usledila je pojačana kupovina namirnica, ponegde pražnjenje apoteka i samoposluga, obustavljanje putovanja.
Kako je istakao, nadležne službe od prvog dana su krenule u vanredne kontrole apoteka i maloprodaja, s ciljem da bi se sprečilo da neko iskoristi ovu situaciju za sticanje ekonomske dobitii.
– Građani imaju telefone, mogu da prijave sve nepravilnosti, a imamo i novi telefonski broj koji služi za prijavu nepravilnosti u prodaji medicinskih sredstava, cene maske – objašnjava Ljajić.
Kako je naveo, do sada su primećena dva slučaja u kojima se radi o neosnovanom podizanju cena i neizdavanju fiskalnih računa.
Poziva građane da ako primete da neko podiže cene proizvoda koji se isključivo odnose na apoteke i kupovinu medicinskih sredstava, da to prijave na broj 011/26 99 610.
– Mi ćemo i dalje kontrolisati, a novi telefon na kome se građani mogu obratiti i prijaviti nepravilnosti svakog dana od 7:30 do 22 časova je 011/ 2699-610 – poručio je Ljajić.
Takođe, Privredna komora Srbije (PKS) apelovala je na proizvođače i trgovce da u uslovima poslovanja pogođenog pandemijom Covida-19 ne podižu cene proizvoda i ne izlažu potrošače dodatnim troškovima.
PKS je takođe objavila broj telefona i emali adresu koja je dostupna za sve informacije i prijave od strane privrednika 0800/808-809 ili putem email adrese: covid19@pks.rs.
Privredna komora Srbije se u saopštenju zahvalila kompanijama, institucijama, gradskoj upravi i svima koji u ovoj situaciji postupaju savesno, uvažavajući okolnosti i nastoje da konstruktivnim rešenjima i pojačanim angažovanjem doprinesu da se adekvatno odgovori na ovaj globalni izazov.
Za više informacija o koronavirusu možete kontaktirati 064 8945 235 (broj koji je otvorilo Ministarstvo zdravlja), zatim Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović–Batut“ (ul.Dr Subotića br.5, 11000 Beograd; Tel: 011 2684 566) ili institute/zavode za javno zdravlje na teritoriji na kojoj boravite.