Последња два дана мерне станице квалитета ваздуха широм Србије показују екстремно висок ниво загађења, које је изузетно опасно по здравље, каже за Н1 Миленко Јовановић из из Националне еколошке организације. Он упозорава да је јавност на тако опасно аерозагађење морала да буде упозорена и да је то требало да учини Министарство здравља преко свих средстава јавног информисања, али и слањем СМС поруке.
Ваздух је ових дана екстремно загађен у Београду, Ваљеву, Неготину, Новом Пазару, Краљеву, Пироту, Чачку, Ужицу и многим другим градовима широм земље.
Високе концентрације, пре свега ПМ 2.5 честица, које су измерене последњих дана у Београду, али и у многим другим градовима широм Србије, су најопаснији полутант, јер због своје величине директно пролазе све баријере у дисајним органима. Веома лако улазе у крвоток и стижу у све органе изазивајући најшири спектар болести, како акутних тако и хроничних.
Због екстремног загађења ваздуха и огромног ризика по здравље, односно угрожености здравља становништва, Миленко Јовановић иситче да су надлежне институције морале хитно да обавесте грађане како би се заштитили, што је и највиши јавни интерес.
„Овакве концентрације нису опасне само дугорочно, већ и краткорочно по здравље људи. То значи да овакво енормно загађење може тренутно да угрози здравље деце, људи који имају болести плућа или друге здравствене проблеме али и све остале грађане. И ово није субјективно тумачење оваквих мерења, већ је у питању истинска опасност по здравље људи“, каже Јовановић.
То значи, наводи Јовановић, да су Министарство здравља, институти и заводи за јавно здравље у условима загађења какаво је данас и протеклих дана, а које се како наводи може назвати и еколошком елементарном непогодом, одговорни што та информација није стигла у сваку дом.
„Министарство здравља је морало одмах, јер то се дешава сада не одложено, да упозори целокупну јавност о томе шта се дешава и како да се заштите. И то да их обавести не „за јуче“ или тако што ће издати саопштење на свом сајту, већ тако што ће то обавештење бити стално у свим средствима информисања као најважнија, главна вест. У оваквим ситиуацијама еколоске елементарне непогоде потребно је да све информативне емисије у свим медијима, порталима, укључујући и слање смс порука објаве упозорење да је аерозагађење веома ризично по здравље. Нормално би било да Дневник РТС почне са – поштовани грађани, Министарство здравља упозорава на опасност по ваше здравље, а не са – председник Србије је…“, наводи Миленко Јовановић.
Да се то десило, као што није, каже сагворник Н1 онда би могли да кажемо да сви надлежни раде свој посао и брину о здрављу грађана.
Он истиче да чак и да је загађење изненада „пало с неба“ као што није, посао ресорног министарсва је да одмах обавести јавност о томе и на тај начин поручи грађанима – чувајте своје здравље, заштитите се.
„Када је овако екстремно загађење грађани што краће треба да бораве напољу, никако не треба шетати, трчати јер се тако више честица удише. Треба отказати све групне активности у градовима, све спортске активности, окупљања на отвореном. Једноставно треба што више времена провести у кући. Не могу надлежне институције да оставе грађанима да сурфују по интернету или онима који не користе интернет да сами траже информације у вези са проблемом који им није близак нити га очекују. Зато уз константу едукацију, овакве ванредне ситуације захтевају ванредну реакцију институција“, истиче Миленко Јовановић.
Нормалне вредност концентрација ПМ2.5 у току 24 часа се сматра нездравом уколико је вредност већа од 35.4 μг/м3. Грађани Београда али и многих других градова у Србији у последња 24 сата изложени су вредностима од 300 до 315 µг/м3.
Извор: Данас