Odnos snaga: Prema trenutnom raspoloženju javnosti, cenzus mogu da pređu i Metla, koalicija „Srbija 21“ i Vojvođanski front, Zavetnici, dok bi iznenađenje mogli da budu „1 od 5 miliona“
U ovom trenutku u Skupštinu Srbije sigurno ulaze koalicija okupljena oko Srpske napredne stranke, koja će verovatno imati više od 50 odsto, Socijalistička partija Srbije, a izvesni su još SPAS Aleksandra Šapića i Srpska radikalna stranka, ocenjuju sagovornici Kurira.
SPS zbog sigurnosti
Vladimir Pejić iz Faktor plusa kaže da naprednjaci u ovim okolnostima imaju iznad 50 odsto, da očekuje da će imati isto toliko procenata i u parlamentu, a da će SPS uzeti u koaliciju radi sigurnosti. – Puno njih je blizu cenzusa, a verovatno neće ući. Sigurno će ući SNS, SPS, eventualno Šapić. Cenzus bi mogla da prođe i koalicija Metla, imaju mogućnost i Zavetnici. Mogli bi da pređu cenzus i koalicija „Srbija 21“ i Vojvođanski front – kaže Pejić i dodaje da na svakim izborima bude nekog iznenađenja, te da to očekuje i sada. – Možda to budu Metla ili „1 od 5 miliona“, možda ostvare neki rezultat… Sa druge strane, strankama u bojkotu pada rejting – dodaje Pejić.
Neki nevidljivi
Prema rečima Bojana Klačara iz Cesida, neka vrsta izbornih projekcija o tome ko ulazi u parlament je preuranjena. Objašnjava da su ljudima u Srbiji poznati i akteri koji bojkotuju izbore, kao i vladajuća stranka i SRS, a teško je prognozirati šta će se dešavati s biračima stranaka koje bojkotuju izbore – da li će ih bojkotovati ili se prikloniti nekom drugom. – Neke koalicije koje su objavile da idu na izbore, tipa Metla ili „Zvono“, još uvek su nevidljivi. Prelazno – to su SNS i SPS, a najbliži cenzusu u ovom trenutku su SPAS i SRS. Tako je bilo pre dva meseca, SPAS i SRS su prepoznatljivi, a i oni su i ranije najavili učestvovanje.
Na pitanje da li postoji šansa da Aleksandar Šapić bude deo vlasti, Klačar kaže da, gledano iz Šapićevog ugla, to nije neophodno i nije isplativo. – Za njega bi bilo suviše rano da se utopi u neku koaliciju – dodaje Klačar.
ONI IDU NA IZBORE NA SVIM NIVOIMA
1. Srpska napredna stranka – lista „Aleksandar Vučić – Za našu decu“ – Na listi su i predstavnici SDPS Rasima Ljajića, PUPS, Pokret socijalista, Pokret snaga Srbije Bogoljuba Karića
2. Socijalistička partija Srbije – Jedinstvena Srbija
3. Koalicija „Srbija 21“ i Vojvođanski front (LSV, Stranka moderne Srbije i Građanski demokratski forum) – lista „Ujedinjena demokratska Srbija“
4. Pokret Metla 2020 (DSS, predsednik Vojnog sindikata Novica Antić, organizacija iz Kraljeva koju vodi Ivan Matović, Pokret za život Zlate Đerić i Grupa eksperata za preporod Jovana Filipovića)
5. Srpski patriotski savez Aleksandar Šapić
6. Srpska radikalna stranka
7. Pokret Kraljevine Srbije
8. Narodni blok (Nova Srbija, grupa građana „Iskreno za Niš“, Narodni slobodarski pokret)
9. Zavetnici
10. Stranka pravde i pomirenja Muamer Zukorlić – Na republičke, pokrajinske izbore, kao i negde na lokalu idu u koaliciji s Demokratskom partijom Makedonaca
11. Srpska desnica Miša Vacić
12. Savez vojvođanskih Mađara – Na republičke i pokrajinske izbore idu sami, kao i u većem broju lokalnih samouprava. Tamo gde ih je malo – Ruma, Inđija, Sremska Mitrovica, idu u koaliciji sa SNS)
13. Građanski pokret „Zvono, a ne stranke“ – Koalicija – LDP Čedomira Jovanovića, grupa Tolerancija (koja okuplja manjinske stranke), pokret „Glas“ istoričara Nikole Samardžića, kao i niz udruženja
14. Nova stranka Zoran Živković
15. Udruženje „1 od 5 miliona“
16. Đorđe Vukadinović (poslanik) – Konsultacije u toku
17. Koalicija Zdrava Srbija Milan Stamatović i Bolja Srbija Veroljub Stevanović
IDU NA IZBORE, ALI SAMO NA LOKALU
1. Nebojša Zelenović, Zajedno za Srbiju, Šabac
2. Saša Paunović, bivši zamenik predsednika DS, Paraćin
ONI BOJKOTUJU IZBORE
1. Savez za Srbiju – Stranka slobode i pravde, Narodna stranka, Dveri, Demokratska stranka, Pokret za preokret
2. Pokret slobodnih građana
3. Socijaldemokratska stranka Boris Tadić
4. Lokalni front
5. Dosta je bilo
6. Ne davimo Beograd
Kurir.rs/ Katarina Blagović Foto: EPA/Andrej Cukić, Kurir