У школама се приближавају први контролни задаци, а са њима и изостанак поједине деце са часова. На то да постоје злоупотребе лекарских оправдања, већ неко време пажњу скреће Унија средњошколаца Србије. Тврде да оверена бланко лекарска оправдања круже међу децом по школама и у њиховим групама и наводе да на то годинама нико не реагује. Указују и на продају оправдања на друштвеним мрежама. Позивају Министарство просвете и Министарство здравља да се укључе у решавање најпре узрока проблема.
Када ђака заболи контролни, помоћ тражи од лекара. Стари, добро познати, рецепт користе и нове генерације да оправдају изостанак са провере знања.
„Кад кажу боли ме глава, ја питам који предмет. То је шала, наравно, али било шта да кажу од симптома, ми морамо да проверимо и да утврдимо да ли јесте или није“, каже др Оливера Тодоровић, начелница педијатрије Дома здравља „Др Милутин Ивковић“ на Палилули.
Није ново ни да се оправдања лажирају.
„Још у време када сам ја ишла у школу, било је мангупа у генерацији који су правили фалсификате оправдања“, каже Мирјана Гашић из Уније синдиката просветних радника Србије.
Међу децом у школама и у њиховим групама круже и важећа лекарска оправдања – оверена, без уписаних личних података, кажу у Унији средњошколаца Србије.
„У разговору са средњошколцима са којима радимо већ постоји та јавна тајна да постоји могућност да се оправдање набави у самој здравственој установи, да ли некој приватној или државној или просто када је неки ученик болестан да оде па да замоли за још које оправдање када буде било потребно тај тренутак да се искористи, да се можда пропусти неки час и слично, па може да добије неко оправдање више и касније ће просто допунити датум и неке сличне податке“, каже Елизабета Јагица из Уније средњошколаца Србије.
Оправдање би требало да донесе родитељ
Зна се и ко по закону треба да донесе оправдање у школу – родитељ. У пракси, доносе га и деца.
„Врло често постоји проблем у томе што родитељи због својих пословних обавеза или зато што живе негде даље нису у могућности, или већ своје приоритете постављају нешто другачије, па не долазе у школу, већ та оправдања шаљу по ученицима. Оног тренутка када одељенски старешина има поверење у ученика и у родитеља, то је негде једна од оних могућности коју ми прихватамо. Можда је ту проблем када родитељ не зна да ученик долази са оправдањем, када ученик сакрије од свог родитеља да ће побећи са неког часа или неког дана“, каже Мирјана Гашић из Уније синдиката просветних радника Србије.
Цео текст: РТС