KAKO PIŠE Tanjug – U Evropskom parlamentu u Strazburu otvorena je izložba pod nazivom „Jasenovac, sećanje i opomena“. Ova izložba ima za cilj da podseti na žrtve ustaškog logora Jasenovac i da podiže svest o stradanju koje se tamo odvijalo, izjavio je poslanik Evropskog parlamenta Aleksandar Nikolić.
Nikolić je naglasio značaj ove izložbe, istakavši da se radi o jednom od najsmrtonosnijih logora za istrebljenje tokom Drugog svetskog rata, čija je istorija relativno malo poznata u zapadnoj Evropi. Mnogi ljudi su svesni događaja iz ratova na Balkanu devedesetih, ali često ne povezuju te rane sa onim što se dogodilo u Drugom svetskom ratu. On je dodao da su ustaške vlasti u Hrvatskoj, koje su bile u savezu sa nacistima, donetele odluku da trećina Srba treba da se preobrazi u katolicizam, trećina da ode u izgnanstvo, dok bi trećina trebala da bude istrebljena.
Nikolić, koji je jedan od organizatora ove izložbe, istakao je da su stradanja u Jasenovcu, nažalost, doprinela stvaranju tenzija među narodima Balkana, koji bi mogli imati bratske odnose. Prema njegovim rečima, neophodno je priznati Jasenovac kao mesto genocida kako bi se omogućilo izlečenje tih istorijskih rana.
Ova izložba predstavlja važan korak u osvrtanju na mračnu prošlost i potencijal za pomirenje među narodima. Organizatori se nadaju da će ovakve inicijative doprineti boljem razumevanju i svesti o važnosti sećanja na žrtve, kao i potrebi da se slični zločini nikada više ne ponove.






