Član Kriznog štaba Srbije dr Darija Kisić Tepavčević kaže da su za sve ustanove koje počinju da rade i koje su već počele da rade, izrađeni su detaljni protokoli.
- Napominjem da nijedan protokol ne može sam po sebi da uradi posao, ukoliko se mi lično ne ponašamo onako kako bi trebalo u cilju smanjenja rizika prenošenja infekcije. Dečji vrtići jesu specifičan kolektiv, rekla je dr Kisić.
Pre ulaska dece u vrtić biće obavljena dezinfekcija, provetravanje prostorije, adekvatno čišćenje, postupci kao kada se dete vraća u vrtić posle dužeg vremena – trijaža na ulaznom mestu, pregled pedijatra, nijedno dete sa respiratornim infekcijama ili simptomima ne sme da uđe u vrtić, poznati princip spavanja glava-noge…
- Generalni stav je, takođe, da se u igri ne koriste igračke koje ne mogu da se peru i dezinfikuju. Naglašavam da je od početka epidemije jedinstven stav da su deca najmanje osetljiva na ovaj virus. Oni mogu biti inficirani, ali po pravilu imaju blage kliničke slike ili nikakve simptome, rekla je dr Kisić.
Mnoge zemlje su već uvele povratak dece u svoje vrtiće – Nemačka, Norveška, Švedska nikada nije ni prekidala…
- Vidimo da se radi o najrazvijenijim zemljama u Evropi, koje sigurno ne bi svoju decu izlagale riziku. Tako smo i mi, u skladu sa svim podacima medicine zasnovane na dokazima, takvu meru preporučili u cilju vraćanja u svakodnevne životne tokove bez dovođenja u dodatni rizik sve naše dece, rekla je dr Kisić.