KAKO PRIJEPOLJE INFO SAZNAJE… predsednik Sjedinjenih Američkih Država, Donald Tramp, nedavno je izjavio da su SAD na dobrom putu da ostvare svoje ciljeve u vezi sa vojnom operacijom u Iranu. U ovom kontekstu, Tramp je naglasio mogućnost smanjenja vojnog prisustva u toj zemlji.
Na svojoj društvenoj mreži Truth Social, Tramp je delio detalje o pet ključnih ciljeva američkih vojnih napora u Iranu. Ovi ciljevi uključuju „potpuno uništenje raketnog kapaciteta Irana, uništavanje lansirnih rampi i svih povezanih sistema, razaranje iranske odbrambene industrijske baze, eliminaciju iranske mornarice i vazdušnih snaga, kao i neutralizaciju protivvazdušne odbrane“.
Tramp je istakao važnost sprečavanja Irana da razvije nuklearne kapacitete, naglašavajući potrebu da SAD budu spremne za brzu i odlučnu reakciju u slučaju bilo kakve pretnje. Takođe, istakao je i obavezu zaštite svojih saveznika na Bliskom Istoku, kao što su Izrael, Saudijska Arabija, Katar, Ujedinjeni Arapski Emirati, Bahrein i Kuvajt.
Osim toga, Tramp je govorio o Ormuskom moreuzu, ističući da će države koje prolaze kroz ovaj strateški put morati same da osiguraju njegovu bezbednost. U slučaju da to zatrebaju, Tramp je ponudio pomoć tim zemljama, ali je naglasio da to ne bi trebalo da bude potrebno ako se pretnja iz Irana iskoreni. „To bi bila laka vojna operacija“, konstatovao je Tramp.
Ove izjave dolaze u trenutku kada su tenzije između Irana i SAD na visokom nivou, a svet pažljivo prati razvoj situacije na Bliskom Istoku.
Izvor: Blic.








