KAKO PIŠE „Blic“, predsednik Švajcarske konfederacije Gi Parmelan istakao je značaj Srbije kao ključnog partnera na Zapadnom Balkanu. Uoči svoje predstojeće posete Beogradu, Parmelan je izrazio želju da razgovara o specifičnim načelima za produbljivanje saradnje između dve zemlje, naglašavajući područja kao što su privreda, razvoj veština, tehnologija i prilagodljivost u promenljivom međunarodnom okruženju.
U intervjuu, on je istakao da stabilnost i predvidivost u međunarodnim odnosima predstavljaju važne karakteristike na koje se dve zemlje mogu osloniti dok rade na diversifikaciji, modernizaciji i jačanju ekonomskih veza, kao i u oblasti nauke. Ocenjujući trenutne odnose, Parmelan je rekao da pravac u kojem se kreće saradnja obe zemlje ukazuje na bliži i raznovrsniji odnos, podsećajući da je Srbija ekonomijski najvažniji partner Švajcarske na ovom delu Balkana.
Parmelan je izrazio uverenje da će, kroz zajedničke aktivnosti i projekte, biti moguće dodatno unaprediti saradnju i obogatiti odnose između Švajcarske i Srbije. Njegova poseta Beogradu očekuje se kao prilika za jačanje bilateralnih odnosa i povećanje ekonomske saradnje, što je ključni cilj za obe države.
Švajcarska, kao renomirana i stabilna zemlja, pruža priliku Srbji da mnoge aspekte svog razvoja ojača kroz zajedničke inicijative. Srbiji, kao i mnogim zemljama u regionu, potrebni su partneri koji će pomoći u unapređenju privrede i tehnološkog razvoja. U tom kontekstu, Parmelanov dolazak može se smatrati važnim korakom ka daljem jačanju bilateralnih odnosa i pružanju koristi za obema stranama.
Ovaj intervju je prilika da se dodatno osvetli značaj partnerskog odnosa između dve zemlje i da se stvaraju temelji za buduću saradnju koja će doneti koristi kako za Švajcarsku, tako i za Srbiju.








