KAKO PIŠE Tanjug, ministar bez portfelja zadužen za praćenje odnosa Srbije sa dijasporom, Đorđe Milićević, istakao je važnost 9. maja kao datuma velike istorijske i civilizacijske simbolike. Ovaj dan se ne obeležava samo kao pobeda nad fašizmom, već i kao Dan Evrope, što ga čini posebnim podsetnikom na vrednosti poput mira, slobode i zajedničke budućnosti.
U izjavi za javnost, Milićević je naglasio da je srpski narod u borbi protiv fašizma pretrpeo velike žrtve, doprinoseći slobodi širom sveta. „Srbija se nalazila na pravoj strani istorije – u odbrani slobode i pravde,“ istakao je on, dodajući da su žrtve i otpor srpskog naroda utkali temelj današnje Evrope.
Milićević je naglasio da je očuvanje iste te istine, posebno važno u trenutku kada se istorija često pokušava relativizovati ili prepraviti. On je istakao značaj događaja „Istinom za Srbiju“, koji će se održati u Milanu na isti datum, kao jasnu poruku o istorijskoj ulozi Srbije.
Ova manifestacija, prema njegovim rečima, predstavlja izraz opredeljenja da se o prošlosti Srbije govori argumentovano i dostojanstveno. „Istina o Srbiji nije samo unutar njenih granica, već se mora širiti među našim ljudima u dijaspori i predstavljati evropi,“ dodao je on.
Milićević je ukazao na značaj borbe protiv revizije istorije, kao i na odgovornost srpskog naroda da čuva sećanje i istinu. „Srbi su bili uz slobodu i pravdu čak i u najtvrđim trenucima,“ naglasio je, poručujući da ne smemo dozvoliti da ova istina bude umanjena ili zaboravljena.
On je ukazao i na važnost dijaspore, koja igra ključnu ulogu u očuvanju nacionalnog identiteta. „Naši sunarodnici u inostranstvu predstavljaju most između Srbije i sveta,“ rekao je Milićević, naglašavajući da upravo oni imaju moć da doprinose širenju istorijskih istina.
Ministar je zaključio da istina o Srbiji mora biti čujna kako unutar tako i van granica zemlje, naglašavajući da narod koji čuva istinu čuva i svoju budućnost.
Originalnu vest pročitajte na Tanjug.rs
FOTO





