KAKO PIŠE Tanjug, ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je tokom posete Uzbekistanu da se srpsko rukovodstvo posvećeno trudi da unapredi međunarodnu poziciju zemlje. On je istakao da u ovom procesu prednjače predsednik Aleksandar Vučić i premijer prof. dr Đuro Macut.
Đurić je ukazao na stratešku važnost Srbije koja se nalazi na raskrsnici u jugoistočnoj Evropi. Naglasio je da se Srbija zalaže za očuvanje samostalne spoljne politike, uz izgradnju mreže prijateljskih zemalja koje bi doprineli razvoju srpske privrede i zaštiti teritorijalnog integriteta.
„Naša politika se fokusira na jačanje odbrambenih kapaciteta, kao i na stvaranje prijateljstava koja će našoj zemlji pružiti podršku“, rekao je Đurić odgovarajući na pitanje novinara o trenutnoj spoljnopolitičkoj poziciji Srbije.
Tokom dvodnevne posete Uzbekistanu, Đurić je naglasio neprekidnu obavezu vlasti da iskoriste sve promene u globalnom okruženju kao priliku za unapređenje stanja u Srbiji. „Trenutna situacija u svetu nikad nije bila tako složena i zahteva jaku međunarodnu podršku“, naglasio je ministar.
S obzirom na odnose sa Uzbekistanom, Đurić je ukazao da ova zemlja redovno podržava Srbiju, posebno u pitanjima vezanim za Kosovo i Metohiju. U razgovoru sa predsednikom Uzbekistana, Šavkatom Mirzijojevom, Đurić je istakao kako su ovi odnosi važni za jačanje zajedničkih interesa u međunarodnim organizacijama.
„Uzbekistan je uvek glasao na strani Srbije u međunarodnim forumima, čak i kada je to bilo teško“, dodao je. Oba naroda dele zajedničke poglede na mnoge međunarodne probleme i angažovani su na poštovanju međunarodnog prava, kao i na smirivanju sukoba na Bliskom Istoku i u Ukrajini.
Na kraju, Đurić je istakao kako je Uzbekistan jedna od najbrže rastućih ekonomija u Aziji, čime se otvaraju nove prilike za ekonomske odnose između dve zemlje. On je zaključio da nova ekonomska saradnja koja je uspostavljena stvara osnove za dugoročne strateške partnere.
Ovaj članak je objavljen na Tanjugu.






