Уторак, мај 5, 2026
Prijepolje info
  • INFO
  • PRIJEPOLJE
  • PRIBOJ
  • NOVA VAROS
  • ZLATIBOR
  • UŽICE
  • PLJEVLJA
  • BJELO POLJE
  • RECEPTI
  • MALI OGLASI
    • Postavi oglas
    • Moj nalog za oglase
  • Login
No Result
View All Result
Prijepolje info

Kon: Možemo da vratimo određene mere, situacija pomalo zabrinjava

Mirjana Dosković by Mirjana Dosković
јун 10, 2020
in INFO
0
0
SHARES
1
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Related posts

Tragična saobraćajna nesreća kod Novog Pazara: Tri života izgubljena, automobili potpuno uništeni.

Tragična saobraćajna nesreća kod Novog Pazara: Tri života izgubljena, automobili potpuno uništeni.

мај 5, 2026
Milićević sa Srbima iz regiona na onlajn sastanku o realizaciji Vidovdanskog sabora

Milićević sa Srbima iz regiona na onlajn sastanku o realizaciji Vidovdanskog sabora

мај 5, 2026

„I dalje imamo epidemiju, tako da možemo vratiti određene mere, poput zabrane javnog okupljanja“, rekao je epidemiolog Predrag Kon.

On je povodom porasta novozaraženih virusom Covid-19 za „Blic“ dodao i da ako i dođe do drugog talasa, smatra da neće biti potrebe za uvođenje vanrednog stanja.
Od 5.239 osoba koje su testirane do juče u 15 sati, njih 69 je bilo pozitivno, što govori o porastu broju obolelih, s obzirom na to da smo pre desetak dana imali drastično manje zaraženih. Minulog dana nije bilo preminulih, dok je na respiratorima 15 pacijenata, isto koliko i dan ranije.
Kometarišući porast broja zaraženih, dr Kon kaže da to jeste situacija koja pomalo zabrinjava, ali samo dok se ne otkrije kako je neko zaražen.
„Imamo situacije u Novom Pazaru i Tutinu koje su rezultat opuštanja tokom obeležavanja Bajrama, ali i u Beogradu imamo grupe zaraženih koje su povezane. To su žarišta koja držimo pod kontrolom. Osim toga, imamo 15 pojedinačnih slučajeva u Beogradu koje pratimo i radi se ozbiljan posao na otkrivanju kako su se zarazili„, ističe dr Kon.
Kako kaže, u fazi smo smirivanja, ali su u narednom periodu moguće blage oscilacije u broju zaraženih.
„U periodu smo otvaranja zemlje, sledi organizovanje svadbi i raznih vrsta skupova, kao i prijemnih ispita i povratka studenata u domove, te mogu da se očekuju izvesne ekscesne situacije kao u Novom Pazaru, Tutinu, u studentskim domovima. Ipak, štiti nas letnji period, jer su sve respiratorne infekcije sezonske i pogoduje im zima. Takođe, imamo visoko razvijen nadzor kontakata i obimna testiranja, te ne očekujemo drastično pogoršanje epidemiološke situacije„, kaže on.
Dodaje da situacija nije ista na teritoriji cele Srbije, te da ne mogu da se porede područja gde više od nedelju dana nema novih slučajeva sa onima gde je virus još u cirkulaciji.
„Mora da prođe 28 dana bez ijednog novoobolelog da bismo mogli da proglasimo kraj epidemije. Zakonski imamo mere koje su obavezujuće za starije osobe i hronične bolesnike, dakle u zatvorenom prostoru moraju da stave maske. Svakako, svi oni koji žele sebe da zaštite, kao i zdravlje starijih osoba, staviće maske u zatvorenom prostoru. Takođe, bez obzira što nošenje maski nije obavezno u javnom prevozu, bez njih ne bi trebalo ulaziti u javni prevoz. To posebno važi za starije i hronične bolesnike, ali i za sve druge, jer kao što smo već rekli, tu postoji velika mogućnost od zaražavanja„, napominje dr Kon.
I direktorka Instituta „Batut“ Verica Jovanović smatra da ne možemo vratiti sve mere jer nije ni preporučljivo.
„Ako posmatramo kretanje epidemološke situacije u svetu, vraćamo se redovnim aktivnostima, ali apelujemo na samokontrolu i pooštravanje ličnog odnosa kada se radi o kolektivima i okupljanjima koja treba smanjiti na minimum. Treba voditi računa o higijeni ruku i fizičkoj distanci„, rekla je ona za RTS.
I imunolog Srđa Janković je takođe rekao da je moguće da pojedine vanredne mere ponovo budu uvedene zbog porasta broja obolelih, o čemu više OVDE.
Autor: Blic, RTS
Previous Post

Samira Ćosović sa kolegama, kandidatima za odbornike u SO, razgovarala je sa meštanima

Next Post

Teslin toranj „niče“ i na Zlatiboru!?

Next Post

Teslin toranj "niče" i na Zlatiboru!?

Оставите одговор Одустани од одговора

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

RECOMMENDED NEWS

Vlada ograničila cene šećera, brašna, mleka, uredba za gorivo važi do 31. jula

4 године ago

Prezentovan projekat rekonstrukcije Zdravstvenog centra Užice

4 године ago

Nemačka još ne otvara granice za državljane Srbije

6 година ago
Трећи меморијал „Радиша Томашевић“ у Пријепољу: Гуслари и чувари традиције обележили значајан догађај (ВИДЕО)

Трећи меморијал „Радиша Томашевић“ у Пријепољу: Гуслари и чувари традиције обележили значајан догађај (ВИДЕО)

2 седмице ago

FOLLOW US

  • 787 Followers

BROWSE BY CATEGORIES

  • BJELO POLJE
  • INFO
  • NAJBOJE U PRIJEPOLJU
  • NOVA VAROS
  • OGLASI OBAVEŠTENJA
  • PLJEVLJA
  • PRIBOJ
  • PRIJEPOLJE
  • RECEPTI
  • UŽICE
  • ZLATIBOR

BROWSE BY TOPICS

ali Beogradu bez danas dinara godine Ključni kod koja koji marta miliona Muškarac Novom Policija Priboj prijepolje protiv prvi region saradnje Srbija Srbije Srbiji sutra sve tokom tri uhapšen više Vučić zbog Дан Златибор Министар Нова Нове Нови година дана за као на након открива

POPULAR NEWS

  • LIDL TRAŽI RADNIKE U PRIJEPOLJU

    LIDL TRAŽI RADNIKE U PRIJEPOLJU

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • UHAPŠENO PET SAOBRAĆAJACA

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Vatra progutala porodičnu kuću u selu Hisardžik

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Obustava saobraćaja zbog završnih radova na kružnom toku na Kolovratu

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Lejla iz Prijepolja ponela titulu najlepše na svetu: Na takmičenju Mis Turizma ponosno branila boje Srbije i proglašena je kraljicom

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
meteoblue

Info VESTI Prijepolja regiona i Srbije

Prijepolje info

Prijepolje Info je nezavisni portal koji donosi najnovije vesti
iz Prijepolja, Polimlja i Zapadne Srbije.

Pratimo lokalne teme, region, Srbiju i najvažnije događaje.Sve vesti na jednom mestu. BUDITE INFORMISDANI
Информативни портал „Пријепоље Инфо“

Уписан у регистар јавних гласила Републике Србије под бројем ИН000739

Издавач Веб портали Инфо Пријепоље.

Главни и одговорни уредник Мирјана Досковић

Контакт: prijepoljeinfo@gmail.com тел:061/137-8805

Follow us on social media:

© 2026 Prijepolje Info – Javno internet glasilo Info Group. Sva prava zadržana.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • INFO
  • PRIJEPOLJE
  • PRIBOJ
  • NOVA VAROS
  • ZLATIBOR
  • UŽICE
  • PLJEVLJA
  • BJELO POLJE
  • RECEPTI
  • NAJBOJE U PRIJEPOLJU
  • MALI OGLASI
    • Postavi oglas
    • Moj nalog za oglase
  • Marketing
  • O NAMA

© 2026 Prijepolje Info – Javno internet glasilo Info Group. Sva prava zadržana.