KAKO PRIJEPOLJE INFO SAZNAJE… Ambasador Kine, Li Ming, je izjavio da je njegova zemlja spremna da unapredi saradnju sa Srbijom kroz povezanost svojih planova, posebno Petnaestog petogodišnjeg plana i nacionalne strategije „Srbija 2030“. On je naglasio važnost korišćenja pogodnosti kao što su Sporazum o slobodnoj trgovini, bezvizni režim i direktne avio-linije, kao i drugih olakšica koje mogu doprineti jačanju odnosa između dve države.
Tokom brifinga za medije, Li je istakao da Kina želi da istraži potencijal saradnje sa Srbijom u raznim oblastima, uključujući nauчно-tehnološke inovacije, biomedicinu, veštačku inteligenciju i zelenu ekonomiju. Njegova poruka bila je jasna: cilј je poboljšanje bilateralne saradnje na način koji će doneti koristi građanima obe zemlje, kao i doprinos očuvanju svetskog mira i stabilnosti.
Ambasador je takođe ukazao na to da je tokom „Dva zasedanja“ u Kini, predsednik Srbije Aleksandar Vučić predstavio nacionalnu strategiju „Srbija 2030“. Ova strategija definiše prioritete u ključnim oblastima za narednih pet do deset godina, uključujući razvoj savremenih industrija kao što su veštačka inteligencija i robotika, kao i unapređenje infrastrukture u transportu i energetici.
Li Ming je dodao da su ovakva partnerstva bitna za izgradnju zajednice Kine i Srbije sa zajedničkom budućnošću, kako bi se doprinelo boljem životnom standardu građana i razvoju obostranih interesa. Uz podršku Kine, Srbiji se otvaraju vrata ka novim mogućnostima u globalnom kontekstu, čime se stvara temelj za dalji razvoj odnosa između dve nacije.



