KAKO PIŠE Tanjug, ministar spoljnih poslova Marko Đurić je tokom svog obraćanja u Briselu naglasio neupitnu posvećenost Srbije evrointegracijama, ističući da je to jedan od glavnih prioriteta spoljne politike zemlje. Đurić je podsetio da se Srbija u proteklim godinama sve više orijentiše ka Evropi, prepoznajući trenutne globalne promene i izazove.
Na konferenciji pod nazivom „Serbia’s Reform Momentum: From Commitment to Delivery“, Đurić je izjavio da Srbija ne vidi drugu budućnost osim evropske i da se trudi da doprinese stabilnosti regiona. On je istakao važnost dobrih odnosa sa susedima, s obzirom na to da Srbija ima osam suseda, što je čini ključnom tačkom stabilnosti na Balkanu.
Siniša Mali, ministar finansija, je dodao da Srbija neće biti teret za budžet EU kada postane članica, već će doprineti evropskoj ekonomiji kroz rast i razvoj. On je prokomentarisao da Srbija treba pristup slobodnom tržištu i istakao važnost ulaganja u infrastrukturu, kao što su putevi i bolnice, kako bi se poboljšao životni standard građana.
Predsednica Narodne skupštine, Ana Brnabić, je potvrdila da je Srbija posvećena reformama potrebnim za približavanje EU. Ona je navela da je do sada usvojeno 23 zakona koji se direktno tiču evrointegracija, ističući proces sprovođenja preporuka ODIHR-a kao ključni deo reformi.
Ministar za evropske integracije, Nemanja Starović, naglasio je da Srbija nastavlja da radi na svojoj reformskog agendi i suočava se sa zahtevima kako na političkom tako i na tehničkom nivou tokom pregovora. Prema njegovim rečima, Srbija je spremna za dalje korake prema europeizaciji, iako se suočava sa izazovima kada je reč o otvaranju klastera 3.
Događaj koji se održava u Briselu okupio je brojne zainteresovane strane kako bi se predstavili rezultati reformi i napretka Srbije ka EU. Predstavnici srpske vlade su imali priliku da prikažu postignuća koja su do sada ostvarena tokom puta ka članstvu.
Originalnu vest pročitajte na Tanjugu.
FOTO TANJUG/JULIJA BAKIĆ
Tanjug






