KAKO PIŠE Tanjug – U osnovnom sudu privremenih institucija u Prištini danas je, na zahtev odbrane, odloženo ročište u predmetu protiv Milorada Đokovića, koji se tereti za navodni ratni zločin protiv civilnog stanovništva tokom sukoba na Kosovu i Metohiji 1999. godine.
Ročište je novo zakazano za jul, jer tužilac nije dostavio izjavu svedoka na srpskom jeziku, a svedok je preminuo u međuvremenu. Suđenje Miloradu Đokoviću, koje je trebalo da bude nastavljeno posle 16 meseci pauze, ponovo je odloženo na zahtev njegovog advokata, Vasilija Arsića. On je insistirao na odlaganju kako bi se izjava svedoka mogla pregledati i odbrana adekvatno pripremiti.
Arsić je naveo da je tužilaštvo opstruiralo postupak skrivanjem ključne izjave svedoka, Bajrima Taljaja, koji više nije među živima. Osim toga, istakao je da od marta 2023. godine do danas izjava prikupljena preko međunarodne pravne pomoći od švajcarskih vlasti nije dostavljena.
„Vrlo je teško za odbranu u ovim okolnostima, posebno jer je taj svedok bio ključan za događaje. Siguran sam da bi Đoković bio oslobođen optužbi da smo imali priliku da ga saslušamo,“ kazao je Arsić.
Takođe, njegov kolega Dejan Vasić napomenuo je da takva situacija nije neobična i da se odbrana često susreće sa nedaćama koje proizlaze iz rada tužilaštva. On je ukazao na to da su dokazi koje pruža tužilaštvo često nedovoljni ili nedostupni, što komplikuje postupak.
„Iako su tokom suđenja saslušani mnogi svedoci, odbrana je dokazala da svedocima koji su sebe predstavljali kao ključne ne može verovati,“ rekao je Vasić, izražavajući nada da će suđenje završiti pozitivnim ishodom.
Milorad Đoković se sumnjiči da je kao pripadnik policijskih i vojnih snaga Srbije učestvovao u ubistvima civila u selu Ozdrim kod Peći u maju 1999. godine. Pre hapšenja, on je bio angažovan na povraćaju uzurpirane imovine, a uhapšen je u junu 2022. godine i od tada se nalazi u pritvoru.
Originalnu vest pročitajte na…
FOTO …
[ovde nalepi tekst izvora]





