субота, новембар 23, 2024
NaslovnaINFOPRODAJA ZLATA POD STROGIM USLOVIMA

PRODAJA ZLATA POD STROGIM USLOVIMA


U Srbiji je donet novi Zakon o predmetima od dragocenih metala (zlata, platine, paladijuma i srebra). Cilj je regulisanje njihovnjihove prodaje i otkupa, kao i kontrola nad otkupljivačima, a među sijaset novina ističu se dve važne za građane.

Prva se tiče samog procesa prodaje. Naime, prilikom prodaje dragocenosti otkupljivačima, dobija se papir sa podacima o prodavcu, vrsti predmeta i dragocenog metala, stepenu finoće, masi i procenjenoj vrednosti otkupljenog predmeta. To, u suštini, znači da ćete u procesu prodaje morati da ostavite, pored podataka o samom predmetu koji prodajete i svoje lične podatke.

Druga novina, koja se tiče samih otkupljivača, je formiranje jedinstvenog javnog spiska, tj. registra, otkupljivača koji imaju dozvolu za bavljenje tim poslom pri Direkciji za mere i dragocene metale. Prema određenim podacima, do sada je bilo oko 700 firmi koje su mogle da otkupljuju predmete od zlata i drugih dragocenih metala, a trenutno je u registru upisano njih 98.

Iz posla ispadaju menjačnice

Po novom Zakonu o predmetima od dragocenih metala, otkup mogu da obavljaju samo otkupljivači tj. firme registrovane u APR-u i upisane u javni registar kod Direkcije za mere i dragocene metale pri Ministarstvu privrede.

Proizvođači predmeta od dragocenih metala imaju rok do 13. novembra da se upišu na spisak, u slučaju da žele da nastave da se bave otkupom korištenih predmeta od zlata i drugih plemenitih metala.

Ovim izmenama se sprečava ustaljena praksa da se otkupom predmeta od zlata i drugih dragocenih metala bave „fiktivni proizvođači“ tj. frizerski saloni, menjačnice i sl.

Do trenutka donošenja zakona otkup upotrebljavanih predmeta od dragocenih metala propisane uslove su mogli, pored zlatarskih radnji, i da ispune privredni subjekti koji se ne bave proizvodnjom.

Veća kontrola

Poseban akcenat ovim zakonom se stavlja na jačanje nadzora. Nadzor nad proizvođačima, kao i po prošlom zakonu, obavlja Direkcija, ali će po novom rad otkupljivača kontrolisati i tržišni inspektori.

Takođe se uvodi i obavezno obeležavanje licenciranih otkupljivača tablom i nalepnicom sa podacima iz registra. Ovim se, kako su naveli iz Ministarstva privrede, daje do znanja da je otkup u tom objektu legalan.

Takođe, otkupljivač prilikom otkupa je dužan da izda prodavcu ispravu, tj. otkupni list koji mora da sadrži sve propisane podatke, tj. podatke o prodavcu, vrsti predmeta, vrsti metala, stepenu finoće, masi i vrednosti predmeta.

Izostavljeno više vrsta dragocenih predmeta

Ovaj zakon se ne primenjuje na sve predmete od dragocenih metala. Namerno su izostavljeni predmeti koji su namenjeni izvozu, presvučeni dragim kamenjem, uzorci za izložbe i sajmove, predmeti starije proizvodnje i, najzanimljivije, perca za naliv-pera.

Iz zakona je izostavljeno i investiciono zlato, koje je kao specifična vrsta štednje definisano u smislu zakona o porezu na dodatu vrednost. Ovaj zakon se primenjuje i u slučaju srebra platine i paladijuma.

Srbija je, inače, po pitanju zlatnih rezervi, praktično, lider u regionu. Prema podacima NBS, zlata u rezervama imamo 36,7 tona, što je za skoro 30 tona više nego druga na listi bivša jugoslovenska država Makedonija.

BLIC


PROČITAJTE
spot_img

POPULARNO

KOMENTAR