KAKO PIŠE Tanjug, predsednik Vlade Srbije, prof. dr Đuro Macut, imao je danas važan sastanak sa generalnim sekretarom Interpola, Valdezi Urkizom. Tokom ovog razgovora, Macut je izrazio interesovanje Srbije da u Beogradu bude osnovana regionalna kancelarija te međunarodne organizacije.
Premijer je istakao da bi osnivanje ovih kancelarija pozitivno uticalo na jačanje regionalne saradnje u okviru Interpola. On smatra da je organizacija ključna u borbi protiv raznih oblika transnacionalnog kriminala. Njegov stav je jasan: Interpol ne bi trebalo da bude politizovan, već bi trebao biti fokusiran na međunarodnu javnu bezbednost.
Macut je naglasio važnost regionalnih kancelarija, ukazujući na to da svaka oblast ima svoje specifične izazove i potrebe. U tom smislu, regionalizacija može biti efikasan način za unapređenje funkcije i sposobnosti Interpola. Ova inicijativa mogla bi doprineti veće usaglašenosti među državama i efikasnijoj razmeni informacija o kriminalnim aktivnostima.
Premijer je izjavio da će Srbija nastaviti da aktivno učestvuje u međunarodnim naporima protiv kriminala, kao i da će podržati tvoj ciljeve Interpola. On je podvukao da je velika odgovornost na svima koji se bave bezbednošću da stvaraju okruženje u kojem će građani moći da se osećaju sigurnije.
Sastanak sa Urkizom predstavlja još jedan korak ka intenziviranju saradnje Srbije sa međunarodnim organizacijama usmerenim na borbu protiv kriminala. U tom svetlu, makroekonomski i bezbednosni aspekti buduće saradnje od velikog su značaja za našu zemlju.
Ovaj susret je deo šireg okvira aktivnosti koje Srbija sprovodi u cilju poboljšanja regionalne sigurnosti i konceptualizacije savremenih metoda borbe protiv kriminala.
Originalnu vest pročitajte na Tanjug.
FOTO…
[ovde nalepi tekst izvora]

